НЕМАЧКА РАЗУМЕ ЕКОНОМСКЕ И ПОЛИТИЧКЕ ПОТЕШКОЋЕ СРБИЈЕ
Заменик шефа посланичког клуба ЦДУ/ЦСУ Андреас Шокенхоф показао је током разговора са премијером Александром Вучићем разумевање за политичке и економске потешкоће са којима се Србија суочава.
Вучић се састао данас са Шокенхофом и Хансом Јоакимом Фаленским, спољнополитичким саветником посланичког клуба ЦДУ/ЦСУ, који су јуче допутовали у дводневну посету Београду током које ће разговарати са представницима Владе и опозиције.
Званичници су разговарали о економским питањима, предстојећим реформским корацима које српска влада планира да предузме, као и новом Закону о раду, саопштила је владина Канцеларија за сарадњу са медијима.
Премијер Вучић је истакао да се Србија суочава са великим фискалним дефицитом, последицама поплава и штетом начињеном у енергетском сектору.
Он је немачким парламентарцима рекао да верује у реформе и да се нада да ће Влада у првих 100 дана рада остварити изузетно важне резултате. Вучић је поново нагласио значај Немачке на европском путу Србије.
Шокенхоф је показао је разумевање за политичке и економске потешкоће са којим се Србија суочава, истичући да посланички клуб ЦДУ/ЦСУ пружа подршку Србији у споровођењу неопходних реформи, као и њеном путу ка ЕУ, наведено је у саопштењу.
Шокенхоф са Мајом Гојковић: Значајна улога парламента у евроинтеграцијама
Председница Народне скупштине Маја Гојковић разговарала је у Београду са Андреасом Шокенхофом, који је нагласио значај улоге парламената у европским интеграција и међупарламентарне сарадње, посебно у оквиру реформских процеса.
Шокенхоф је рекао да су представници Бундестага, који има значајну улогу у проширењу Европске уније, посетили Србију како би показали да је сарадња важна не само пред крупне одлуке, већ и током читавог процеса евроинтеграција, саопштено је из кабинета председнице скупштине.
Гојковић је рекла да парламент очекује много посла током лета, када је планирано доношење реформских закона и да је Народна скупштина спремна да испрати динамику Владе Србије.
Она је изразила задовољство због интензивних контаката између две земље на највишем нивоу и истакла значај међупарламентарне сарадње.
Састанку су присуствовали и Ханс Јоаким Фаленски, директор фондације "Конрад Аденауер" у Србији Хенри Боне и шеф посланичке групе СНС у Скупштни Србије Зоран Бабић, наведено је у саопштењу.
Како је Танјугу речено у амбасади Немачке у Београду, Шокенхоф и Фаленски састаће се и са министром привреде Душаном Вујовићем, министарком задуженом за евроинтеграције Јадранком Јоксимовић и директором Канцеларије за Косово Марком Ђурићем.
Јоксимовић: Долазак Шокенхофа је подршка Београду
Министарка без портфеља задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић оценила је данас да посета посланика немачког Бундестага значи подршку Београду, али и интересовање Берлина за дешавања у Србији.
Она је у изјави Танјугу, уочи сусрета са немачким посланицима, истакла да је недавна посета премијера Александра Вучића Берлину, током које је разговарао са канцеларком Ангелом Меркел, допринела да став Немачке према процесу евроинтеграција "донекле буде ублажен".
"Ја то видим као додатно интересовање након посете премијера Вучића Берлину за оно што се у Србији дешава и неку врсту подршке без обзира на познат став Немачке који постоји и који је нама потпуно јасан и чини ми се да је донекле и ублажен спољнополитичком активношћу коју смо имали у претходном периоду", објаснила је она.
Према њеној оцени, долазак посланика владајуће немачке партије ЦДУ представља за нас "једну сасвим добру поруку" јер је то прилика да се, како каже, разговара "о актуелним питањима".
Јоксимовић наводи да су на дневном реду "уобичајне теме везане за европске интеграције", попут оних која се тичу поглавља 23 и 24 и поглавља 35.
"То је нешто што знамо да њих свакако интересује", навела је она и додала да је "важно да разговарамо и са посланицима Бундестага јер ће у крајњој фази и немачки парлемент имати своју улогу".
Јоксимовић је приметила и да медији у Србији "помало траже стално неко негативно значење ове посете" с обзиром на њихове пређашње доласке у Србију.
Шокенхоф је приликом посете Београду 2012. изнео седам тачака које Берлин очекује од Србије на европском путу, укључујући и правно обавезујућу изјаву Београда и Приштине, а као пример је навео уговор о добросуседским односима.